Kvinnohuset

Dokumentär

2026. Längd 1 tim 15 min

  • Boka
  • Om filmen

Örebro Bio Roxy

1Välj dag och tid
14 februari

Salong 1

21 mars

Salong 1

2Välj biljettyper
3Välj platser
4Presentkort
5Bekräfta
Vänligen acceptera kakor för statistik och marknadsföring för att kunna se videon.
Kvinnohuset Bild
Längd

1 tim 15 min

Är mäns våld mot kvinnor bara en privat angelägenhet i nära relationer som ingen ska lägga sig i eller ett strukturellt samhällsproblem som måste bekämpas? Är det inte en gammal sanning att den man älskar ska man tukta och aga?

Dokumentären Kvinnohuset är en berättelse om kvinnorna som blev våldets motståndare. Tillsammans skapade de en fristad för de kvinnor och barn som utsatts för systematiskt våld i sina hem när den som skulle älska dem istället tog ifrån dem allt genom att misshandla, kränka, våldta och utplåna deras självkänsla.

I filmen får vi berättelsen om tillblivelsen av Kvinnohuset i Örebro i början av åttiotalet, hur den rörelsen kom att förändra samhällets syn och varför mäns våld mot kvinnor fortfarande är lika aktuellt.

Dela