Långfredag:En Timme Med Margareta Bengtson

Concert

2026. Längd 1 tim 0 min

  • Boka
  • Om filmen

Blidö Bio

1Välj dag och tid
3 april

Salong 2

2Välj biljettyper
3Välj platser
4Presentkort
5Bekräfta
Vänligen acceptera kakor för statistik och marknadsföring för att kunna se videon.
Långfredag:En Timme Med Margareta Bengtson Bild
Längd

1 tim 0 min

ALLT MELLAN HIMMEL OCH JORD

Sångerskan Margareta Bengtson och pianisten Mathias Algotsson bjuder in till en finstämd konsert där lyssnaren får följa med in i olika musikaliska landskap.

Improvisationen över psalmer, visor, och jazz åter ur Amerikanska sångboken varvas med framföranden av egna kompositioner.

MARGARETA BENGTSON har en lång karriär som internationellt erkänd sångerska, harpist, kompositör och arrangör.

Med stor nyfikenhet fortsätter hon att utforska olika musikaliska världar och rum, med en

önskan om att hennes uttryck ska få beröra, trösta, glädja och även visa ett andligt

perspektiv på tillvaron. Möten med andra musiker som inspirerar är också en stark

drivkraft i hennes konstnärsskap.

Margareta växte upp i en musikerfamilj i Tyresö utanför Stockholm.

Hon började tidigt sjunga och spela piano och så småningom harpa, som blev hennes

huvudinstrument vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm.

Den breda publiken kanske mest känner till henne som en av grundarna till a capella

ensemblen The Real Group, som rönt stora framgångar över hela världen i flera

decennier, och som erhållit många priser och utmärkelser.

Bland annat blev Margareta utnämnd till Best Female Vocalist av den amerikanska

organisationen CASA 1997.

Hon samarbetar numera med Sveriges jazzelit och

finaste improvisationsmusiker, såväl som med klassiska kammarmusiker, körer och

orkestrar på högsta nivå, och skriver även egen musik. Hösten 2024 fick Margareta ta

emot Alice Babs jazz-stipendium som delades ut av Kungl. Musikaliska Akademien.

MATHIAS ALGOTSSON, Jazzpianisten, improvisatören och kompositören

Mathias Algotsson är känd för sin melodiska och stämningsfulla spelstil. Han har en förmåga att förflytta sig mellan olika genrer och stilar och har sedan mitten av nittiotalet varit en eftersökt pianist som spelat runt om i världen med välkända namn såsom Barbara Hendricks, Magnus Lindgren och Rigmor Gustafsson för att nämna några. Han har regelbundna samarbeten på duo med Margareta Bengtson (the Real Group) och Svante Henryson och framträder även solo. Mathias är också en omtyckt kompositör och skriver förutom till egna grupper även körmusik, bland annat till Sofia Vokalensemble och Gustaf Sjökvists kammarkör och publicerad på Gehrmans Musikförlag.

Mathias har gjort sex album i helt eget namn, bl.a. två trioalbum på japanskt skivbolag och nu senast ”Home at Work Again” med egen ”trumlös” kvartett samt en mängd pianosinglar.

Mathias har förutom i Europa också turnérat i Japan (duo och trio) och har bl.a. tilldelats flera utmärkelser inklusive ”Dompans Guldsax” som den ende ”icke-saxofonist” som fått Arne Domnérus jazzpris. Mathias är också en Steinway Spirio recording artist.

Dela