Lunchkonsert "Håll musiken igång"

Live Concert

2025. Barntillåten. Längd 1 tim 0 min

  • Boka
  • Om filmen

24 augusti

1Välj biograf och föreställning

Inga biografer eller föreställningar tillgängliga för valt datum.

2Välj biljetter och platser
3Bekräfta
Vänligen acceptera kakor för statistik och marknadsföring för att kunna se videon.
Lunchkonsert "Håll musiken igång" Bild
Åldersgräns

Barntillåten

Längd

1 tim 0 min

Lunchkonsert "Håll musiken igång"

För drygt ett sekel sedan föddes Povel Ramel. Han roade sin publik i radio, på grammofon och på scen med sina melodiska upptåg och ekvilibristiska ordkonster. Genom sin musikalitet och sina scenframträdanden har han gjort ett bestående avtryck inom svensk nöjesindustri.

Denna alltigenom musikaliska föreställning bygger på Povels repertoar där melodier, monologer och memoarer vägleder publiken genom hans liv och karriär. Föreställningen har blivit tokhyllad av publiken och gått för utsålda hus på flera scener runt om i landet. Så knäpp upp och ta av dig skorna när vi håller musiken igång i detta Povel-ProgRamel!

På scen och bakom idén står skådespelaren och Povel-diggaren Gustav Gälsing från Södertälje, utbildad på musikalprogrammet vid Högskolan för scen & musik i Göteborg. Gustav har många års erfarenhet på scen inom teater, musikal och revy och har bland annat prisats med Bosse Parneviks stipendium. Bakom tangenterna alternerar två eminenta pianister som slänger sig mellan Povels många genres, Teresa Indebetou och Anders Zibbe Holtz.

Mer info kommer!

Dela